Sammanfattning av medlemsmöte

Bild: Mattias Järelöv

GAIS arrangerade under tisdagen årets första medlemsmöte vilket precis som förra året gjordes på distans där föreningens medlemmar kunde ansluta sig till en onlinesänding från Gaisgården. Mötet leddes av styrelseledamot Anders Fagerlund, och bland andra Jonas Andersson, Magnus Sköldmark, och Stefan Jacobsson fick svara på frågor. Texten som följer är en sammanfattning av det som togs upp under mötet, och inkluderar alltså varken all information eller alla frågor som ställdes.

Mötet följdes av drygt 150 medlemmar, och cirka 25 frågor hade skickats in till mötet på förhand. Ordförande Jonas Andersson började med att kommentera klubbens nuvarande läge, och konstaterade krasst att ekonomin ser helt okej ut, medan det sportsliga läget är tuffare men inte på något sätt ”kört”. På frågan om klubben planerar för ett scenario där man tvingas spela i Division 1 nästa år svarar Andersson att det jobbas med scenarion för både Division 1 och Superettan. Ett arbete som bland annat innefattar klausuler i kontrakt och planering av organisationen. Andersson nämner även att Jörgen Ericson anställts som en extra resurs i ledarstaben kring a-laget.

Efter Andersson var det klubbchef Magnus Sköldmarks tur att presentera sitt arbete under sin första tid på posten, samt svara på frågor. Han började med att tala om Gaisgården, och nämnde problem med lokalerna och IT-strul.

Sköldmark fick sedan en fråga om hur klubben planerar att öka intäkter från partners, och förklarade att det till stor del handlar om ökade resurser. Utöver det nämnde han även CSR-arbete och att bli bättre på hållbarhetsfrågor, samt att kunna kommersialisera digitala medier och hemsidan. Han fick även en fråga om klubbens souvenirförsäljning, och pratade om ett existerande utvecklingsprojekt på ämnet samt att man vill kunna utöka kapaciteten utan att tumma på kvaliteten, där en extern samarbetspartner skulle kunna vara ett alternativ. Vidare förklarade Sköldmark att han inte figurerat så mycket i media bland annat beror på att saker och ting på Gaisgården till stor del fungerar okej, samt att han inte ansvarar för det sportsliga.

Vad gäller hans agenda framöver så nämnde han bland annat derbyt mot Öis, gratismatchen mot Norrby IF, införsäljningen till nästa år, samt att arbeta mer med affärsmässigheten i partnerträffar. Även ett nytt koncept, en typ utav GAIS-gala, kom på tal.

Sköldmark fick även en fråga om vad som hände med materialförvaltare Amo, och huruvida det fanns någon schism där. Han förklarade då att han generellt inte vill uttala sig om personalfrågor, men att han var förvånad över uppsägningen. Han förklarade även att Amo alltid är välkommen upp till Gaisgården, precis som alla före detta anställda och spelare.

Därefter var det huvudtränare Stefan Jacobssons tur att ta plats framför kameran. Han talade om att förhoppningen inför säsongen fortfarande fanns kvar, nämligen att bli lite bättre, undvika de sista fyra platserna i tabellen, och förbättra poängskörden. Han nämnde även speluppbyggnaden som ett stort dilemma för laget under den tuffa perioden som laget befinner sig i. Vidare kommenterade han även årets trupp, och konstaterade att han var nöjd med den, samt att det är en trupp som är strategiskt byggd för framtiden. På frågan om vad som behövs för att vända lagets svaga trend nämner han en bra energi och att ”lägga ner ett helvetes jobb”, samt att lyfta upp det som fungerar bra. Gällande Jörgen Ericson som extra resurs i tränarstaben är Jacobsson positivt inställd till det, och hoppas att man med Ericsons hjälp bland annat kan se fler spelare i detalj samt hitta nya synsätt.

Jacobsson följdes sedan av sportchef Niklas Karlström, som bland annat talade om sommarfönstret, status på truppen i nuläget, och arbetet med förlängningar av kontrakt. Han började med att kommentera sommarfönstret som han tycker är speciellt på så sätt att det ofta är kontrakterade spelare som man är intresserad av. Efter att BK Häcken sålde Aiham Ousuo behövdes det en mittback utöver den tidigare bristen på anfallare. För att fylla de hålen har man värvat in Jonas Lindberg, Simon Alexandersson, och Filip Örnblom.

Vad gäller de skadade spelarna i truppen konstaterade Karlström att Joackim Åberg lider av en ledbandsskada, och att man i hans fall hoppas att han kan vara redo för inhopp igen i slutet av september eller början av oktober. Michael Kargbo, som nu släppt sina kryckor, bör dock vara tillbaka snabbare än så. Han förklarar dessutom att det varit upp till Adnan hur han vill hantera sin höftskada och inse när det är dags för operation. I hans fall blev smärtan för påtaglig efter flera matcher på kort tid i kombination med spel på konstgräs.

Därefter avslöjade han att medlemmarna kan förvänta sig ytterligare någon eller några förlängningar den närmsta tiden, och att det är ett analysarbete som är pågående. På frågan om det finns möjlighet att värva kontraktslösa spelare nu när transferfönstret har stängt så förklarar han att spelaren i sådana fall måste ha varit kontraktslös sedan den 31:a mars, men att arbetet med truppen alltjämt fortgår.

Till sist var det återigen Jonas Anderssons tur att avhandla ytterligare några ämnen. Bland annat konstaterades att vad gäller ekonomin så följer klubbens kostnader budget, och att även intäktssidan ser okej ut. Där hoppas man bland annat kunna kompensera för tappade publikintäkter med intäkter från GAIS Open som Niklas Nord sedan tidigare anställts för att utveckla.

Vidare pratade han om vikten av akademin, och att det är något som styrelsen vill prioritera. Begränsningarna på Gaisgården nämndes, och ämnet kommer att lyftas igen på nästa möte i november men man hoppas kunna komma med lite information även innan dess.

Andersson håller inte med om att klubbens kommunikation blivit sämre de senaste åren. Han sade att han har förståelse för att supportrar vill veta så mycket som möjligt, men förklarade även att man inte kan gå ut med all information så tidigt som möjligt alla gånger. Gällande kommunikationen talade han även om att tonen och kritiken mot spelare, ledare, och personal blivit hårdare. Man förstår frustrationen, men tänker inte tolerera trakasserier eller hot.

Därefter Andersson på några sista frågor, bland annat bad han om ursäkt för att han misslyckats i sin roll som projektledare för planschen ”Alla tiders GAIS”. Han nämnde även att samarbetet med Ipswich fortfarande är igång, trots ett ägarbyte i den engelska klubben, men att pandemin försvårat för provspel. Även publikfrågan kommenterades, där han förklarade att biljettsystemet, som är detsamma för alla elitklubbar i landet, har krånglat en del. Man var även dåliga på marknadsföring när man först fick släppa in publik igen. Slutligen sade Andersson att han hoppas kunna träffa medlemmarna fysiskt snart, och att deras stöd är viktigare än någonsin.

Text: Oscar Pettersson och Vincent Siekkinen Franzén

83 thoughts

 1. Pretty impressive article. I just stumbled upon your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your opinions. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 2. Good site! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!

 3. Banko Tahminler ile paranızı katlamak Betstake10 tahmin ekibi ile çok kolay. Sizde sadece bir tık uzağınızdaki 1betstake10.com sitesine giriş yaparak banko tahmin ve banko kuponlar ile kazanmanın tadını çıkarın.

 4. Hello.This article was extremely interesting, particularly since I was searching for thoughts on this subject last couple of days.

 5. Nevertheless, it’s all carried out with tongues rooted solidly in cheeks, and everybody has got nothing but absolutely love for their friendly neighborhood scapegoat. In reality, he is not merely a pushover. He is simply that extraordinary breed of person solid enough to take all that good natured ribbing for what it really is.

 6. Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 7. বাংলা প্রশ্ন উত্তর সাইট তল্লাশি, আজই আপনার সমস্যা নিয়ে প্রশ্ন করুন , অভিজ্ঞ ব্যক্তিগন আপনার প্রশ্নের উত্তর দিয়ে সহযোগিতা করবে । তাছাড়াও অন্যাদের প্রশ্নের উত্তর দিয়ে, জিতে নিন আকর্ষণীয় পুরস্কার । তল্লাশিতে যেকোনো বিষয়ে প্রশ্ন করতে পারেন।।

 8. I have read so many posts about the blogger lovers however this post is really a good piece of writing, keep it up

 9. I have read so many posts about the blogger lovers however this post is really a good piece of writing, keep it up

 10. I have read so many posts about the blogger lovers howeverthis post is really a good piece of writing, keep it up.

 11. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!

 12. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 13. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 14. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 15. Hello there I am so delighted I found your weblog, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 16. Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained I’m sure you had fun writing this article.

 17. It’s continually awesome when you can not only be informed, but also entertained! I’m sure you had fun writing this article. Regards, Clotilde.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *