Sammanfattning av medlemsmöte

Bild: Mattias Järelöv

GAIS arrangerade under tisdagen årets första medlemsmöte vilket precis som förra året gjordes på distans där föreningens medlemmar kunde ansluta sig till en onlinesänding från Gaisgården. Mötet leddes av styrelseledamot Anders Fagerlund, och bland andra Jonas Andersson, Magnus Sköldmark, och Stefan Jacobsson fick svara på frågor. Texten som följer är en sammanfattning av det som togs upp under mötet, och inkluderar alltså varken all information eller alla frågor som ställdes.

Mötet följdes av drygt 150 medlemmar, och cirka 25 frågor hade skickats in till mötet på förhand. Ordförande Jonas Andersson började med att kommentera klubbens nuvarande läge, och konstaterade krasst att ekonomin ser helt okej ut, medan det sportsliga läget är tuffare men inte på något sätt ”kört”. På frågan om klubben planerar för ett scenario där man tvingas spela i Division 1 nästa år svarar Andersson att det jobbas med scenarion för både Division 1 och Superettan. Ett arbete som bland annat innefattar klausuler i kontrakt och planering av organisationen. Andersson nämner även att Jörgen Ericson anställts som en extra resurs i ledarstaben kring a-laget.

Efter Andersson var det klubbchef Magnus Sköldmarks tur att presentera sitt arbete under sin första tid på posten, samt svara på frågor. Han började med att tala om Gaisgården, och nämnde problem med lokalerna och IT-strul.

Sköldmark fick sedan en fråga om hur klubben planerar att öka intäkter från partners, och förklarade att det till stor del handlar om ökade resurser. Utöver det nämnde han även CSR-arbete och att bli bättre på hållbarhetsfrågor, samt att kunna kommersialisera digitala medier och hemsidan. Han fick även en fråga om klubbens souvenirförsäljning, och pratade om ett existerande utvecklingsprojekt på ämnet samt att man vill kunna utöka kapaciteten utan att tumma på kvaliteten, där en extern samarbetspartner skulle kunna vara ett alternativ. Vidare förklarade Sköldmark att han inte figurerat så mycket i media bland annat beror på att saker och ting på Gaisgården till stor del fungerar okej, samt att han inte ansvarar för det sportsliga.

Vad gäller hans agenda framöver så nämnde han bland annat derbyt mot Öis, gratismatchen mot Norrby IF, införsäljningen till nästa år, samt att arbeta mer med affärsmässigheten i partnerträffar. Även ett nytt koncept, en typ utav GAIS-gala, kom på tal.

Sköldmark fick även en fråga om vad som hände med materialförvaltare Amo, och huruvida det fanns någon schism där. Han förklarade då att han generellt inte vill uttala sig om personalfrågor, men att han var förvånad över uppsägningen. Han förklarade även att Amo alltid är välkommen upp till Gaisgården, precis som alla före detta anställda och spelare.

Därefter var det huvudtränare Stefan Jacobssons tur att ta plats framför kameran. Han talade om att förhoppningen inför säsongen fortfarande fanns kvar, nämligen att bli lite bättre, undvika de sista fyra platserna i tabellen, och förbättra poängskörden. Han nämnde även speluppbyggnaden som ett stort dilemma för laget under den tuffa perioden som laget befinner sig i. Vidare kommenterade han även årets trupp, och konstaterade att han var nöjd med den, samt att det är en trupp som är strategiskt byggd för framtiden. På frågan om vad som behövs för att vända lagets svaga trend nämner han en bra energi och att ”lägga ner ett helvetes jobb”, samt att lyfta upp det som fungerar bra. Gällande Jörgen Ericson som extra resurs i tränarstaben är Jacobsson positivt inställd till det, och hoppas att man med Ericsons hjälp bland annat kan se fler spelare i detalj samt hitta nya synsätt.

Jacobsson följdes sedan av sportchef Niklas Karlström, som bland annat talade om sommarfönstret, status på truppen i nuläget, och arbetet med förlängningar av kontrakt. Han började med att kommentera sommarfönstret som han tycker är speciellt på så sätt att det ofta är kontrakterade spelare som man är intresserad av. Efter att BK Häcken sålde Aiham Ousuo behövdes det en mittback utöver den tidigare bristen på anfallare. För att fylla de hålen har man värvat in Jonas Lindberg, Simon Alexandersson, och Filip Örnblom.

Vad gäller de skadade spelarna i truppen konstaterade Karlström att Joackim Åberg lider av en ledbandsskada, och att man i hans fall hoppas att han kan vara redo för inhopp igen i slutet av september eller början av oktober. Michael Kargbo, som nu släppt sina kryckor, bör dock vara tillbaka snabbare än så. Han förklarar dessutom att det varit upp till Adnan hur han vill hantera sin höftskada och inse när det är dags för operation. I hans fall blev smärtan för påtaglig efter flera matcher på kort tid i kombination med spel på konstgräs.

Därefter avslöjade han att medlemmarna kan förvänta sig ytterligare någon eller några förlängningar den närmsta tiden, och att det är ett analysarbete som är pågående. På frågan om det finns möjlighet att värva kontraktslösa spelare nu när transferfönstret har stängt så förklarar han att spelaren i sådana fall måste ha varit kontraktslös sedan den 31:a mars, men att arbetet med truppen alltjämt fortgår.

Till sist var det återigen Jonas Anderssons tur att avhandla ytterligare några ämnen. Bland annat konstaterades att vad gäller ekonomin så följer klubbens kostnader budget, och att även intäktssidan ser okej ut. Där hoppas man bland annat kunna kompensera för tappade publikintäkter med intäkter från GAIS Open som Niklas Nord sedan tidigare anställts för att utveckla.

Vidare pratade han om vikten av akademin, och att det är något som styrelsen vill prioritera. Begränsningarna på Gaisgården nämndes, och ämnet kommer att lyftas igen på nästa möte i november men man hoppas kunna komma med lite information även innan dess.

Andersson håller inte med om att klubbens kommunikation blivit sämre de senaste åren. Han sade att han har förståelse för att supportrar vill veta så mycket som möjligt, men förklarade även att man inte kan gå ut med all information så tidigt som möjligt alla gånger. Gällande kommunikationen talade han även om att tonen och kritiken mot spelare, ledare, och personal blivit hårdare. Man förstår frustrationen, men tänker inte tolerera trakasserier eller hot.

Därefter Andersson på några sista frågor, bland annat bad han om ursäkt för att han misslyckats i sin roll som projektledare för planschen ”Alla tiders GAIS”. Han nämnde även att samarbetet med Ipswich fortfarande är igång, trots ett ägarbyte i den engelska klubben, men att pandemin försvårat för provspel. Även publikfrågan kommenterades, där han förklarade att biljettsystemet, som är detsamma för alla elitklubbar i landet, har krånglat en del. Man var även dåliga på marknadsföring när man först fick släppa in publik igen. Slutligen sade Andersson att han hoppas kunna träffa medlemmarna fysiskt snart, och att deras stöd är viktigare än någonsin.

Text: Oscar Pettersson och Vincent Siekkinen Franzén

26 thoughts

  1. Thanks for some other great post. Where else may anybody get that kind of information in such an ideal method of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such information.

  2. I found your blog through google and I must say, this is probably one of the best well prepared articles I have come across in a long time. I have bookmarked your site for more posts.

  3. Most often since i look for a blog Document realize that the vast majority of blog pages happen to be amateurish. Not so,We can honestly claim for which you writen is definitely great and then your webpage rock solid.

  4. I feel that is among the so much significant info for me. And i am satisfied studying your article. However should commentary on some basic issues, The site style is ideal, the articles is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers

  5. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, awesome blog!

  6. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

  7. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

  8. I feel that is among the so much significant info for me. And i am satisfied studying your article. However should commentary on some basic issues, The site style is ideal, the articles is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *